Close

Péče a podpora

S čím vám můžeme pomoci?

Máte pomalé připojení Wi-fi?

Naši zákazníci často řeší problém s „pomalým internetem“. Většinou není příčinou potíží závada na naší síti. Velké zpomalení internetu a výpadky způsobuje lokální bezdrátová wi-fi síť, vytvořená pomocí domácího wi-fi routeru. Kvalitu připojení a rychlost můžeme garantovat po Váš router (tzn. koncový bod zákazníka), bohužel ne dál.
Rychlost a výpadky za wi-fi routerem ovlivňuje více faktorů.

Obecně o technologii wi-fi

Wi-fi routery šíří signál vzduchem v pásmech 2,4GHz a 5GHz. Jedná se o volná pásma, která může využívat v podstatě kdokoliv. Nejčastěji je využíváno pásmo 2,4GHz. Bohužel tato frekvence není používána pouze wi-fi routery, ale i dalšími zařízeními, které vás nemusí ani napadnout, například bezdratová sluchátka, bezdrátové myši/ klávesnice, ovladače od herních konzolí, dětské chůvičky, a mnoho dalších. Pásmo 5GHz většinou není tak moc využíváno podobnými zažízeními (vyjímky se přesto najdou), ale je zase více náchylné na překážky ve vysílaném signálu (stěny a různé větší objekty) a z toho důvodu není do bytů/domů také úplně ideální.

Rušení

S nárustem bezdrátových zařízení v domácnostech je právě nejčastějším rušivým elementem hustota okolních wi-fi sítí, kdy se sítě vzájemně zarušují. Tento problém nejvíc pocítí obyvatelé v bytových domech, tzn. místech, kde je největší koncentrace lidí. Ve wi-fi routerech na technologii 2,4GHz je možnost volby pouze ze 13 kanálů a jelikož některé routery dokáží využít dva, i více kanálů, tak zde nastává v bytových domech jasně viditelný problém. U 5GHz částečně odpadá zarušení okolními sítěmi – stále ještě není tak extrémě rozšířené.

Chybné umístění routeru

Jedná se o častý problém. Router by měl být umístěn nejlépe uprostřed bytu/domu, kde zaručuje nejlepší pokrytí. Umístění v rohu místnosti, na zemi, pod stolem nebo na topení (může mít za důsledek přehřívání routeru a z toho plynoucí zatuhávání, časté restarty a hlavně zkrácení životnosti) taktéž není vhodné. Naši technici také často nacházejí wi-fi routery i na nečekaných místech. Například „nainstalované“ v zavřené krabici, visicí na kabelu nebo položené na ledničce, mikrovlnné troubě…

Doporučení

Pokud bydlíte v bytovém domě, budete muset experimentovat. Bohužel musíme přestat doufat, že nastavení (tzv. přeladění) aktuálně volné frekvence/kanálu problém dlouhodobě vyřeší. Dříve nebo později se rušení opět objeví. Je to dáno i tím, že wi-fi routery mají ve výchozím nastavení volbu kanálu nastavenou na „auto“. Tento režim umožňuje routeru volbu kanálu automaticky, dle AKTUÁLNĚ nejméně využité frekvence (kanálu) – router by si jej měl sám zvolit při startu zařízení (tzn. po restartování přes napájení). Také je potřeba myslet na to, že stejný problém může ve Vaší lokalitě řešit více sousedů a frekvence na svých routerech měnit.

Zaměřte se tedy na zařízení, která Vaši wi-fi síť mohou rušit a proveřte si umístění routeru, určitě dosáhnete jistého zlepšení.

A na závěr jedno důležité pravidlo

Zařízení, která potřebují spolehlivé a rychlé připojení, si VŽDY připojte kabelem. Předejdete tak zbytečným problémům, které by jste museli například řešit při ztrátě dat v zaměstnání, v e-bankingu a podobně důležitých činnostech.

Měření rychlosti připojení

Aktuální rychlost svého připojení si můžete změřit na našich stránkách #internet-rychlost.cz

Co obsahuje instalační balíček
  • rádiovou jednotku
  • napájecí zdroj + PoE (Power on Ethernet), propojovací kabel PC-PoE
  • 2h práce technika včetně dopravy

Instalační balíček neobsahuje:
Switch, domácí WiFi router/hotspot, lišty a lištování, zásuvky na ethernet/elektriku, práci navíc jako je servis PC (mimo nastavení IP), odvirování, přívod elektřiny, atd.